Zaparcia w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Zaparcia w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Kobiety ciężarne znacznie częściej doświadczają zaparć z uwagi na zachodzące w ich organizmie zmiany fizjologiczne i anatomiczne. Zaparcia znacznie obniżają komfort życia przyszłych mam, oraz niosą ze sobą ryzyko powikłań, dlatego też należy im przeciwdziałać.

Pierwszy krok. Zmiany w diecie

Wiele kobiet ciężarnych zauważy efekty po zwiększeniu ilości błonnika w swojej diecie oraz odpowiednim nawodnieniu organizmu, a także regularnej aktywności fizycznej. W diecie powinny znaleźć się pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo razowe, grube kasze, pełnoziarniste makarony, płatki zbożowe), warzywa, owoce, a także nasiona i orzechy. Posiłki można wzbogacać porcją (2-6 łyżek) mielonych otrąb czy siemienia lnianego.

Drugi krok. Suplementy błonnika

Suplementacja preparatami z błonnikiem, których zadaniem jest zwiększenie masy stolca i jego rozmiękczenie, a które jednocześnie działają tylko miejscowo w jelicie i nie powodują skutków ubocznych. Można m.in. zastosować preparaty babki jajowatej czy metylocelulozę. Dodatkowo można zalecić także probiotyki, które wpływają pozytywnie na mikroflorę jelita grubego.

Trzeci krok. Preparaty osmotyczne, środki drażniące jelito tylko w ostateczności 

Jeśli zmiany w diecie nie przyniosły efektu, a suplementacja preparatami błonnika okazała się także nieskuteczna, lekarz może zalecić np. laktulozę, sorbitol czy bisacodyl. Jednak należy podkreślić, że mogą one przyczyniać się do wzdęć i bólu brzucha. Dodatkowo środki te mogą prowadzić do zaburzenia równowagi elektrolitowej. Dlatego należy sięgnąć po nie jedynie po konsultacji z lekarzem.

 

Bibliografia:

  1. Trottier M, Erebara A, Bozzo P. Treating constipation during pregnancy. Canadian Family Physician. 2012;58(8):836-838.
  2. Tylec-Osóbka, E., Wojtuń, S., Gil, J., 2012. Podstawowe zasady postępowania w przebiegu chorób układu pokarmowego u kobiet w ciąży. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8, 4, 315-323.
  3. Varghese TS, Futaba K, Latthe P. Constipation in pregnancy. The Obstetrician and Gynaecologist. 2015; 17:111-5